تبلیغات
انجمن مهر ایران   اخیراً در یکی از سایت های خبری مطلبی درباره گرمترین نقطه ایران درج شده است.گویا قبلاً استاد دکتر کردوانی در این رابطه نقطه نظرهایی داشته اند.جهت بررسی مسئله هر دو نقطه نظر را درج نموده ایم:
ماهواره ها گرم ترین نقطه ی زمین را شناسایی کرده که از العزیزیه لیبی هم که پیش از این گرم ترین مکان اعلام شده بود، گرم تر است.به گزارش سرویس بین الملل سایت خبری تیک TIK.IR، در ۱۳ سپتامبر ۱۹۲۲، دمای ۱۳۶ درجه فارنهایت در منطقه مذکور از لیبی ثبت شد. اما هم اکنون بررسی زمین شناسی گروه “لندست” امریکا نشان می اند که دمای ۱۵۹ درجه فارنهایت در سال ۲۰۰۵ در کویر لوت ایران ثبت شده است.
این گروه زمین شناسی آمریکایی با استفاده از سن

   سورهای مادون قرمز به چنین یافته ای دست پیدا کرده اند.پژوهشگران دانشگاه مونتانا هم با تحقیق بر روی اطلاعات ماهواره “لندست” دریافته اند که بالاترین درجه ی ثبت شده در روی زمین از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ در کویر لوت بوده است.


5 نقطه ی داغ زمین، بر اساس آمار حرارتی(از آخر به اول) از این قرارند:
5. Zvi Tirat، فلسطین اشغالی (129 درجه فارنهایت، 54 درجه سانتیگراد)
این مزرعه 220 متر پایین تر از سطح دریا قرار داشته و محل قرار گرفتن یک کارخانه فراوری محصولات گوشتی است. در این مزرعه فعالیت های کشاورزی و صنعتی انجام می شود. Zvi tTira در 22 ژوئن 1943 به بیشترین دمای خود رسید.
4. ربع الخالی، عربستان صعودی، امارات متحده عربی، و یمن (131 درجه فارنهایت، 55 درجه سانتیگراد)
ربع الخالی یکی از بزرگترین بیابان های شنی دنیا است و قسمت بزرگی از شبه جزیره عربستان را پوشش می دهد (یعنی مساحتی بیشتر از کل مساحت بلژیک، فرانسه، و هلند). این منطقه از نظر ذخایر نفتی رتبه دوم جهان را دارد ولی از نظر شرایط زیستی بسیار نامساعد است. ممکن است بعضی گیاهان یا جوندگان در این بیابان یافت شوند ولی مسلما با چنین دمایی کمتر انسانی به آن پا می گذارد.
3. دره مرگ، کالیفرنیا، آمریکا (134 درجه فارنهایت، 57 درجه سانتیگراد)
دره مرگ محل قرار گرفتن کم ارتفاع ترین، خشک ترین، و گرم ترین نقاط آمریکای شمالی است. کم ارتفاع ترین نقطه حوضه Badwater (86 متر پایین تر از سطح دریا) و گرم ترین نقطه Creek Furnace است. دره مرگ در نزدیکی مرز کالیفرنیا و نوادا واقع شده و شامل چندین گسل، منابع نمک و حیات وحش (گیاهان، پرندگان و ماهی ها) می باشد.
2. العزیزیه، لیبی (136 درجه فارنهایت، 58 درجه سانتیگراد)
این مکان تا مدت ها گرم ترین نقطه جهان محسوب می شد. اما در سال های اخیر مکان دیگری رکورد آن را شکست. این شهر در شمال غرب لیبی واقع شده و جالب است که علیرغم دمای بالایی که دارد، یک مرکز تجاری اصلی به شمار می رود. حدود 300000 نفر در این شهر ساکن هستند و بنابراین اگرچه العزیزیه دیگر گرم ترین نقطه جهان نیست، حداقل از نظر تعداد ساکنین رکورددار است.
1. دشت لوت، ایران (159 درجه فارنهایت، 71 درجه سانتیگراد)
دشت لوت با 23 درجه اختلاف، دو بار رکورد العزیزیه را شکسته است. قسمت هایی از این دشت را گدازه های آتشفشانی پوشانده اند و همین امر باعث جذب نور آفتاب و ایجاد گرما می شود. در قسمت شرقی دشت لوت فلات هایی از جنس نمک، دره هایی تنگ و گودال های کم عمق دیده می شود. در جنوب غرب آن شن و ریگ های روان به مقدار زیاد یافت می شود.

منابع: نیاز روز/جغرافیای ایران/وبسایتهای داخلی
منبع تصویر:  فرهنگ نیوز» شاید این جمعه بیاید... ( سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 )
» آریو برزن ( جمعه 5 اردیبهشت 1393 )
» قدیمی‌ترین بنای خشتی جهان ( جمعه 8 فروردین 1393 )
» ستارخان، سردار ملی ایران، دلاور مردی از آذربایجان ( دوشنبه 28 بهمن 1392 )
» میرزا کوچک خان جنگلی، سردار جاویدان ایران. ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» « معجزه قرآن، دانشمند آمریكایی را مسلمان كرد ! » ( سه شنبه 22 بهمن 1392 )
» معجزه ریاضی قرآن. ( چهارشنبه 18 دی 1392 )
» گرم ترین نقطه روی زمین ( چهارشنبه 6 آذر 1392 )
» سنگ‌نبشته‌ها و فرمان داریوش برای ساخت آبراه سوئز در مصر. ( جمعه 10 آبان 1392 )
» انجیل بارنابا ( پنجشنبه 7 شهریور 1392 )
» زوپیروس سردار شجاع سپاه داریوش ( دوشنبه 17 تیر 1392 )
» علائم ظهور امام زمان(عج) ( یکشنبه 2 تیر 1392 )
» متن نامه انیشتین به آیت الله العظمی بروجردی ( پنجشنبه 23 خرداد 1392 )
» پیامبران مدفون در ایران ( سه شنبه 21 خرداد 1392 )
» نازکترین سد جهان در ایران ( سه شنبه 14 خرداد 1392 )

گردآورنده

آمار سایت
جستجو در مطالب